reklam
reklam
DOLAR 32,8375 % 0.09
EURO 35,2337 % -0.09
STERLIN 41,7275 % 0.03
FRANG 36,9422 % 0.13
ALTIN 2.452,21 % 0,29
BITCOIN 65.614,00 -1.062
reklam

Gazze’de son durum, Orta Doğu’da son dakika… ‘Washington’a eli boş dönüyor!’ Uçak havalanmadan sonuç belli oldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gazze’de son durum, Orta Doğu’da son dakika… ‘Washington’a eli boş dönüyor!’ Uçak havalanmadan sonuç belli oldu
reklam

Suriye’nin başkenti Şam’dan havalanan uçağın Irak’ın başkenti Bağdat’a indiği sıralarda, gökyüzünde ABD’ye ait üç silahlı insansız hava aracı tur atıyordu. Amerikan dış istihbarat servisi CIA, uçak henüz Şam’dan kalkış yapmadan araçta kimin olduğunu biliyordu.

3 Ocak 2020 gününün ilk saatlerinde Bağdat Havalimanı pistine teker koyan özel uçaktakiler araçlara geçti, konvoy hareket etti.

Her biri dörder cehennem ateşi füzesi taşıyan ABD drone’ları konvoydaki araçları vurdu, Orta Doğu’nun en korkulan ismi Kasım Süleymani’nin öldürülmesi dünyada şok etkisi yarattı. İran Devrim Muhafızları’nın dış operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü’ne yıllarca komuta eden Kasım Süleymani, Tahran’ın Orta Doğu’daki nüfuzunun mimarıydı. Suriye’den Yemen’e, Irak’tan Lübnan’a birçok ülkede vekil güçlerin silahlandırılması ve eğitilmesi gibi operasyonlar, Kudüs Gücü’nün yalnızca görünen yüzüydü.

İran ve ABD’yi savaşın eşiğine getiren suikasttan tam dört yıl bir ay sonra, Bağdat’ta yine bir gece yarısı cehennem ateşi füzeleri sahneye çıktı.

ABD TAKTİK DEĞİŞTİRDİ

Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’de başlayan savaştan itibaren Irak ve Suriye’deki üsleri İran yanlısı milisler tarafından neredeyse 200 kez saldırıya uğrayan ABD, birkaç kez savaş uçaklarıyla misillemede bulunsa da Ürdün’deki Tower 22 üssünde üç askerin öldüğü kamikaze drone saldırısıyla taktik değiştirmiş gibi görünüyor.

ABD ordusu geçen hafta bizzat Başkan Joe Biden’ın emriyle İran yanlısı milislerin Suriye ve Irak’taki üsleri, cephanelikleri ve tesislerini B-1B stratejik bombardıman uçaklarının da katıldığı misillemede vurdu. Washington, yedi ayrı noktada gerçekleşen hava saldırılarının misilleme dalgasının başlangıcı olduğunu duyurdu.

Aralarında sivillerin de olduğu yaklaşık 40 kişinin öldüğü hava saldırıları Bağdat ve Washington yönetimlerini karşı karşıya getirirken, İran destekli milislerin çatı örgütü İslami Direniş ABD üslerine saldırılara devam etti. Suriye’nin doğusunda yer alan Deyrizor’daki El Ömer üssünün yine kamikaze drone’la vurulduğu saldırıda, ABD ordusunun ülkedeki müttefiki YPG’li teröristlerden sekizi öldürüldü.

ÇARŞAMBA AKŞAMI SAAT 21.30

ABD ordusunun yeni saldırısı ise, Irak’ın başkenti Bağdat’ta gerçekleşti. Washington tarafından Ürdün’deki Tower 22 saldırısından sorumlu tutulan Irak’taki Şii örgüt Ketaib Hizbullah’ın liderleri, akşam saatlerinde hedef alındı.

Önce Çarşamba akşamı Bağdat’ta arka arkaya patlama sesleri duyuldu, cadde ortasındaki bir aracın alev alev yandığı görüntüler sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Uluslararası haber ajansları, Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin en önemli parçası olan Ketaib Hizbullah’ın komutanları Ebubekir el Saadi ile Erkan el Alavi’nin öldürüldüğünü dünyaya ‘son dakika’ koduyla duyurdu.

FÜZE PARÇASI OLAY YERİNDE

ABD’ye ait MQ-9 Reaper silahlı insansız hava aracından ateşlenen Cehennem Ateşi füzesinin hedef aldığı araçta, Saadi ve Alavi’nin yanı sıra şoförleri de vardı. Hellfire-Cehennem Ateşi füzesinin parçalarını gösteren olay yeri fotoğrafları, sosyal medyada paylaşıldı.

ARAÇ HAREKET HALİNDEYDİ

Saldırının gerçekleştiği Meştal mahallesinden bildiren BBC muhabiri Orla Guerin, Cehennem Ateşi füzesinin hareket halindeki aracı vurduğu bilgisini verdi.

ABD’nin Orta Doğu’daki operasyonlarını yürüten Merkez Kuvvetler Komutanlığı, gece yarısı 00.15’te X hesabından paylaştığı mesajla saldırıyı doğruladı.

CENTCOM DETAY VERDİ

CENTCOM, yerel saatle 21.30’da öldürülen Ketaib Hizbullah komutanlarının 28 Ocak tarihinde Ürdün’deki Tower 22 üssünde üç Amerikan askerinin öldüğü saldırıyı doğrudan planlayan ve içerisinde yer alan isimler olduğunu belirtti.

‘AMERİKA EN BÜYÜK ŞEYTANDIR’ SLOGANLARI

Bağdat’ın doğusundaki bir semtte gerçekleşen suikast, Irak’ın başkentini kelimenin tam anlamıyla sarstı. Ketaib Hizbullah ve diğer İran yanlısı gruplar, üyelerine silahlarını alıp Yeşil Bölge’de bulunan ABD Büyükelçiliği’ne baskın düzenleme çağrıları yaptı.

Olay yerinde toplanan kalabalık saldırıya öfkeliydi, ‘Amerika en büyük şeytandır’ sloganları atıldı.

Bağdat’ta tüm köprüler ve yollar polis tarafından kapatılırken, İran yanlısı milislere ait sosyal medya hesaplarından intikam mesajları paylaşıldı.

Amerikan ordusu, geçtiğimiz ayda yine Bağdat’ta İran yanlısı gruplardan birinin komutanını öldürmüştü.

BBC muhabiri Guerin, drone suikastının büyük bir gerilim olarak görülüceği yorumunu yaptı.

ABD ordusu, Irak ve Suriye’deki çatışmaların yanı sıra Yemenli Husiler’le adı konmamış bir savaş yürütüyor. Husilerin Kızıldeniz’deki gemilere füze ve drone ateşleyerek başlattığı çatışmayı, ABD ve müttefiklerinin Babülmendep Boğazı’na savaş gemileri konuşlandırması izledi. ABD ve İngiltere, birkaç haftadır Husi hedeflerine hava saldırıları da düzenliyor ancak gerilim dinmiş değil.

reklam